1. Anasayfa
  2. Blog

Mdf ve Suntalam Nedir ?


0

MDF nedir ? Sunatalam Nedir ? Ne işe yararlar ? Nerelerde kullanılarlar ? Yazımızda hepsini detaylıca anlattık.

Sunta nedir?

Sunta olarak da bilinen yonga levha, ahşap yongalardan veya jüt çubuk yongalarından ve bir sentetik reçineden veya başka bir uygun bağlayıcıdan preslenmiş ve ekstrüde edilmiş, mühendislik ürünü bir ahşap üründür. Yonga levha, sıklıkla, daha güçlü ve işlenmiş ahşap pullar kullanan farklı bir sunta türü olan yönlendirilmiş yonga levha ile karıştırılır.

Diğer bir açıklama ise şu şekilde:

Yonga Levha veya Düşük Yoğunluklu Elyaf Levha olarak da bilinen sunta, küçük ahşap parçacıklarının epoksi reçine ile birleştirilmesiyle oluşturulur ve daha sonra pürüzsüz bir yüzeye sahip sert bir tahta oluşturmak için yoğun ısı ve basınç altında preslenir.

Sunta, sunta döşeme, sunta çatı panelleri gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sunta döşeme, mobilya ve tezgah yapmak için kullanılan sunta levhalar vardır.

Melamin kaplı sunta, dekorasyon için popülerdir.

Sunta döşeme

Sunta döşeme, reçine ile karıştırılmış kaba talaştan yapılmış bir alt döşeme türüdür. Talaş-reçine karışımı ısıtılır ve büyük levhalar halinde preslenir. Döşeme levhalarını oluşturan küçük talaş parçaları, sunta olarak da bilinen yonga levhada kolayca görülebilir. Sunta döşeme, kolay tanımlama için her bir standart kalınlık renk kodlu çeşitli kalınlıklarda mevcuttur. Ucuz ve dayanıklı olduğu için, yüksek yoğunluklu sunta alt döşeme için veya halı veya diğer döşeme yüzeyleri için temel olarak kullanılır.

Mdf ve Suntalam Nedir ? Arasındaki Farklar Nelerdir ?
Mdf ve Suntalam Nedir ? 2

MDF nedir?

MDF, Medium Density Fiberboard’un kısaltmasıdır. MDF levhaların %90’ı ahşaptan oluşmaktadır. Doğada hazır olarak bulunmayan MDF, insan yapımı bir ahşap malzemedir. Odun liflerinin ısıl işlemle sıkıştırılmasıyla elde edilir.

Mutfak Dolabı İmalatı ve Montaj Hizmeti

Sunta ve MDF levha arasındaki farklar nelerdir?

MDF levha, kalın ağaç artıkları ile ahşabın reçine ve yapıştırıcı ile birleştirilip çok yüksek sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edildiğinden, talaşla üretilen sunta levhaya göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. MDF genellikle düzgün bir şekilde birleştirilir, ancak sunta malzemesi arasında birçok boşluk vardır, bu da sert ahşabın MDF’den daha az dayanıklı olduğunu gösterir.

Sunta hafiftir, MDF ona göre daha ağırdır, kolay kırılmaz, sunta daha çabuk kırılabilir.

Sunta mobilyaların sökülüp tekrar takılması ve bir kez takıldıktan sonra kullanılması zordur, çünkü sunta darbelere, yoğun kullanıma karşı dayanıklı değildir ve dağılabilir. Suntalam malzememin nakliye sırasında zarar görme olasılığı yüksektir. MDF ise uzun yıllar dayanacaktır.

MDF renk seçenekleri sunta renk seçeneklerine göre daha zengindir. Akrilik boya ile sınırsız renkte MDF boyama yapılabilir ve hoş bir görünüm sağlar. MDF ahşap, MDF duvar paneli vb. üzerine uygulanacak özel MDF astar ve boyaları bulunmaktadır. Sunta ise akrilik boyayı iyi emmez ve hoş bir görüntü vermez, genellikle hazır boya görünümü verilir. -Yapılan kaplamalar, renk seçimi sınırlıdır.

Sunta malzeme kaplamalarla renklendirildiği için sunta malzeme üzerindeki kaplamalar bir süre sonra çıkarılıp açılabilir.

Sunta neme ve suya dayanıklı değildir, maruz kaldığında genişler ve bükülür. Tüm bu sebeplerden dolayı mobilyalarda her zaman MDF tercih edilmektedir.

Tüm bu artı özelliklerinden dolayı MDF fiyatları sunta fiyatlarına göre daha pahalıdır.

Suntanın MDF ahşap malzemeye göre avantajlarından biri de daha fazla vida tutma kapasitesine sahip olmasıdır bu nedenle birçok vida kullanılarak birleştirilen mobilyaların yapımında sunta tercih edilmektedir. Sunta, bakımı ve temizliği kolay bir malzemedir.

Sunta, MDF’ye göre daha yüksek vida tutma kapasitesine sahiptir, bu nedenle vida kullanılarak monte edilebilen mobilyalar için tercih edilir. Ayrıca minimum bakım gerektirir ve temizlenmesi kolaydır. Bunun için özel sunta vidaları vardır.

Yatak odası mobilyası üretiminde her zaman MDF tercih edilmektedir çünkü sunta ağır yükleri taşıyacak güçte ve kalitede bir malzeme değildir. Ayrıca güzelce boyanmış bir MDF’nin görünümü tıpkı ahşap gibidir, oldukça şık bir görünüm verir.

MDF yapısal bütünlüğe, yüksek ekolojik uyumluluğa sahip olduğundan işlenebilirliği yüksektir. Çok yönlüdür ve şekillendirilebilir olma avantajına sahiptir. MDF levhalar, çeşitli tiplerde ve farklı özelliklere sahip, MDF’den kesilmiş olarak mevcuttur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir